Galeria Malarstwa Polskiego

To znaleziona przeze mnie na bieżąco strona z, jak nazwa sugeruje, polskim dorobkiem malarskim. Chodzi jednakże o twórczość artsytów historycznych, jak: Matejko, Grottger, bracia Gierymscy czy Chełmoński. Witryna została wykonana w sposób nieco prowizoryczny, niewyszukany, ale za to przejrzysty dla odbiorcy. I tak mamy następujące działy: spis artystów (przeszło sto nazwisk), nowości i uzupełnienia, ilustracje Andriolliego do "Pana Tadeusza", jak również Kossaka do "Trylogii" Sienkiewicza, adresy innych galerii oraz dorobek takich twórców jak Napoleon Orda czy Zygmunt Vogel. Cały serwis robi wrażenie bardzo patriotyczne, z powodu zamieszczenia prac polskich malarzy i rysowników. Zwraca także uwagę wyróżniona w ramce petycja o utrzymanie Muzeum Polskiego na Zamku w Rapperswilu (Szwajcaria), bowiem tej istniejącej od ... 138 lat instytucji grozi likwidacja. Przedstawiony apel można przeczytać i ewentualnie podpisać się pod nim na odpowiedniej stronie (link podany w serwisie). Podsumowując, warto odwiedzić tę niewielką stronkę i zapoznać się z dziełami naszych rodzimych twórców, bowiem wypada je po prostu znać przynajmniej z widzenia, nawet jeśli nie identyfikujemy artysty. Zapraszam.

Galeria Malarstwa Polskiego

Salvador Dali

Jest jednym z moich ulubionych malarzy. Na stronie odnajdziemy jego biografię oraz dzieła, podzielone na okresy, w których powstały. Na całe szczęście wszystko jest po polsku :) Wprawdzie przeszkadza mi troszkę czarne tło witryny, ale ogólnie jest "okej" :) Salvador Dali - ten surrealistyczny malarz zadziwia swoim kunsztem i wyobraźnią. Jego prace są inspirowane ... tematyką freudowską, co widać na pierwszy rzut oka, ponieważ pełne są nierealności i oderwania od codziennej rzeczywistości. Szczególnie przypada mi do gustu obraz, który przedstawia "płynne, miękkie zegary" - jest on zatytułowany "Uporczywość pamięci". Reszta jego dorobku też godna jest uwagi i nie powinna być pominięta. Surrealizm jest czymś, co uważam za ciekawy i poruszający umysł kierunek, jako że gustuję także w podobnych książkach (fantasy i science fiction), gdzie też nie brakuje motywów oderwanych od utartej rzeczywistości. A wracając do tematu malarstwa Dalego: kiedy zapoznamy się już z omawianą witryną, możemy odwiedzić zaprzyjaźnione strony, zamieszczone w dziale "Linki" (również twórczość Salvadora Dalego). Życzę miłego obcowania ze sztuką - a kto wie, może nawet przekonacie się do niej na dobre :) Chyba, że już lubicie.

Salvador Dali

 Czytanie cyfrowej literatury

e-księgarnia Nexto
Jeśli chcecie zapoznać się z ciekawą dla czytelnika propozycją e-książek od cyfrowej księgarni Nexto, wystarczy kliknąć w powyższy obrazek. E-książki, e-booki są bardzo interesującą i ostatnio na czasie formą czytelnictwa. Możemy z nich korzystać, posiadając czytnik e-booków, ale również komputer, laptop, tablet - ze specjalnym oprogramowaniem, nietrudnym do odnalezienia w sieci - wszystko zależy bowiem od formatu naszego pliku-książki. Dostępne są najczęściej formaty .pdf, .epub oraz .mobi. Doskonale radzi sobie z nimi wszystkimi darmowy program Calibre. Sprawdzałam go na komputerze i trzeba przyznać, że w zupełności wystarcza do odczytania wymienionych formatów. Tak więc warto postawić na e-booki i cyfrowe czytanie. Polecam Nexto jako platformę zakupową !