Jamendo

Serwis muzyczny, skupiający mało znanych twórców, którzy dopiero pragną się wybić, zaistnieć w świecie muzyki. Oferują oni za pośrednictwem platformy Jamendo swoją twórczość - albumy lub pojedyncze utwory - do pobrania ... za darmo. Opcją jest dobrowolny datek na ich rzecz. To moim zdaniem całkiem ciekawy pomysł na zdobycie popularności wśród fanów muzyki określonego gatunku. A więc: słuchać i pobierać można za darmo, ale wyłącznie do użytku osobistego. Dzielenie się muzyką w gronie przyjaciół i znajomych jest na ogół również dozwolone. Jednakże już wykorzystanie do celów komercyjnych wiąże się z nabyciem (odpłatnie) odpowiedniej licencji. Wybór należy do nas. Dostępne są także tak zwane streamingowe radia internetowe, emitujące muzykę tylko jednego gatunku (na przykład jedynie sam pop, rock czy też muzykę elektroniczną). Osobnym zagadnieniem jest wykorzystanie muzyki do projektów multimedialnych. Najlepiej i najbezpieczniej jest zakupić utwór, aby nie mieć potem problemów - przykładowo usuniętego filmiku z platformy video. A i to jeszcze w najlepszym wypadku. Bądźmy więc legalni.

Jamendo

Radio.nadaje.com

To bardzo bogaty wybór rozmaitych, radiowych stacji internetowych. Wiele popularnych z eteru rozgłośni (jak Program Pierwszy Polskiego Radia) nadaje także w internecie, aby zyskać dodatkowych odbiorców. Poza tym mnóstwo młodych ludzi (ale nie tylko) słucha przez internet muzyki i radia. To miła alternatywa na spędzenie czasu w internecie. Na stronie dostępne są zarówno polskie, jak i zagraniczne rozgłośnie. Ciekawostka to mapa radiowa Polski, która przypomina ... mapy Google. Po bliższym przyjrzeniu się zauważam, że ... tak, bazuje na mapach Google :) Dostępna jest również wyszukiwarka stacji po nazwie określonego miasta i województwa. Ogólnie rzecz biorąc, warto spędzić trochę czasu na stronie Radio.nadaje.com, ponieważ każdy, kto lubi słuchać dobrej muzyki, powinien ją odwiedzić i przeszukać rozległe zasoby. Całkiem możliwe, że ... przekonamy się do jakiejś nowej stacji czy nawet i gatunku muzyki. Przypominam: możliwe jest słuchanie tylko online, czyli z aktywnym dostępem do internetu. Opcjonalnie, kto chce, może skomentować określoną stację (np. czy mu się podoba, czy nie oraz dlaczego). Zachęcam do odwiedzin witryny.

Radio.nadaje.com

 Czytanie cyfrowej literatury

e-księgarnia Nexto
Jeśli chcecie zapoznać się z ciekawą dla czytelnika propozycją e-książek od cyfrowej księgarni Nexto, wystarczy kliknąć w powyższy obrazek. E-książki, e-booki są bardzo interesującą i ostatnio na czasie formą czytelnictwa. Możemy z nich korzystać, posiadając czytnik e-booków, ale również komputer, laptop, tablet - ze specjalnym oprogramowaniem, nietrudnym do odnalezienia w sieci - wszystko zależy bowiem od formatu naszego pliku-książki. Dostępne są najczęściej formaty .pdf, .epub oraz .mobi. Doskonale radzi sobie z nimi wszystkimi darmowy program Calibre. Sprawdzałam go na komputerze i trzeba przyznać, że w zupełności wystarcza do odczytania wymienionych formatów. Tak więc warto postawić na e-booki i cyfrowe czytanie. Polecam Nexto jako platformę zakupową !