Dreamstime

Tu możemy obejrzeć lub pobrać na komputer zdjęcia cyfrowe wysokiej jakości. Wprawdzie z witryny korzystają przeważnie webmasterzy, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy pobrali sobie plik przykładowo na tapetę pulpitu lub jako tło na Facebooka. Fotografie lepszej jakości lub wykonane profesjonalnie są niestety płatne, jednak jest całkiem spory dział zdjęć darmowych, z którego możemy korzystać do woli, i wykorzystywać nawet do celów komercyjnych. Dla ciekawych polecam zapoznanie się z licencją Royalty Free, na której udostępniono bezpłatną zawartość strony. Ogólnie rzecz biorąc zdjęć jest naprawdę całe mnóswo, a jeśli poszukujemy określonej tematyki, możemy skorzystać z wyszukiwarki, wpisując w nią określone, interesujące nas hasło. Istnieje również opcja przeszukania odpowiedniej kategorii tematycznej, a są one następujące (niektóre trochę topornie tłumaczone na język polski, jednakże zrozumiałe): abstrakt, natura, ilustracje, ludzie, przemysł i branża, sztuka/architektura, biznes, przedmioty, podróż, technologia, web design graficzne, zwierzęta, IT&C. Oczywiście każda kategoria ma swoje podgrupy, co dodatkowo upraszcza szukanie. Warto zajrzeć i wybrać sobie interesujące nas zdjęcie.

Dreamstime

Pixabay

Tutaj mamy już wyłącznie darmowy kontent. Również możemy wykorzystać zdjęcia z witryny do przedsięwzięć komercyjnych, ponieważ prace są zawarte w tak zwanej "domenie publicznej". Wszystkie posiadają naprawdę dobrą jakość oraz prawidłową kompozycję detali. Oczywiście poruszanie się po takim gąszczu cyfrowych dzieł wymaga ich podziału na kategorie. Wymienię kilka: architektura/budynki, biznes/finanse, edukacja, emocje, jedzenie/napoje, komputery/komunikacja, ludzie, miejsca/zabytki, muzyka, natura/krajobrazy, nauka/technologia, podróże/wakacje, religia, sport, transport/ruch uliczny, tło/tekstury, uroda/moda czy zwierzęta. Nawet jeśli nie zajmujemy się webmasterką, można sobie pooglądać piękne i ciekawe fotografie. Jeśli chcemy jednak je wykorzystać na przykład we własnym projekcie, to wypada zapoznać się z licencją Creative Commons CC0. Jest ona przystępna i zrozumiała, chociaż tylko po angielsku. Od czego jednak mamy rozmaite słowniki ? Myślę też, że takie bogactwo darmowych zdjęć wprawdzie nie wymaga od nas uznania ich autorstwa (!), ale chyba wypada to zrobić. Możemy też dać linka do witryny. Strona naprawdę interesująca i absolutnie nie do pominięcia.

Pixabay

 Czytanie cyfrowej literatury

e-księgarnia Nexto
Jeśli chcecie zapoznać się z ciekawą dla czytelnika propozycją e-książek od cyfrowej księgarni Nexto, wystarczy kliknąć w powyższy obrazek. E-książki, e-booki są bardzo interesującą i ostatnio na czasie formą czytelnictwa. Możemy z nich korzystać, posiadając czytnik e-booków, ale również komputer, laptop, tablet - ze specjalnym oprogramowaniem, nietrudnym do odnalezienia w sieci - wszystko zależy bowiem od formatu naszego pliku-książki. Dostępne są najczęściej formaty .pdf, .epub oraz .mobi. Doskonale radzi sobie z nimi wszystkimi darmowy program Calibre. Sprawdzałam go na komputerze i trzeba przyznać, że w zupełności wystarcza do odczytania wymienionych formatów. Tak więc warto postawić na e-booki i cyfrowe czytanie. Polecam Nexto jako platformę zakupową !